Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
GALERIA - Badania konserwatorskie w Żabowie

W dniu 15 stycznia br. w kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela w Żabowie zostały przeprowadzone badania konserwatorskie barokowego obrazu olejnego przedstawiającego „Chrzest Chrystusa”. Autorami badań są uznani badacze i konserwatorzy zabytków, pracownicy naukowi Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – dr hab. Jarosław Rogóż, prof. UMK, dr. hab. Robert Rogal, prof. UMK i mgr Adam Cupa. W ramach badań wykonano m.in. fotografie obrazu w świetle widzialnym VIS, reflektografię w UV, fluorescencję wzbudzaną UV, fotografie obrazu w kolorowej i bliskiej podczerwieni oraz pobrano próbki do badań fizykochemicznych. To pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę badania pojedynczego dzieła sztuki wpisanego do rejestru zabytków na terenie województwa zachodniopomorskiego. Opracowane wyniki badań posłużą do sporządzenia szczegółowego programu prac konserwatorskich dla obrazu i będą podstawą do aplikowania przez Parafie o dofinansowanie złożonych prac konserwatorskich, przewidzianych jeszcze w tym roku.

Dzięki badaniom Michała Dębowskiego, szczecińskiego historyka sztuki, na co dzień pracującego w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Szczecinie, udało się ustalić, że autorem tajemniczego obrazu z Żabowa jest Petr Jan Barndl (1668-1735), czeski malarz, powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych malarzy okresu dojrzałego baroku w Europie Środkowej. Te sensacyjne ustalenia pozwalają zaliczyć żabowski obraz do najcenniejszych dzieł sztuki sakralnej zachowanych na terenie Pomorza Zachodniego. Prowadzone obecnie interdyscyplinarne badania z zakresu historii sztuki i konserwatorstwa oraz planowane prace konserwatorskie mają na celu właściwe wyeksponowanie wartości zabytkowych i naukowych oraz popularyzację wiedzy na temat tego unikatowego dzieła sztuki, zachowanego w prowincjonalnym zachodniopomorskim kościółku.  

Opis do fotografii:

 1. Obraz „Chrzest Chrystusa” Petra Jana Brandla (1668-1735) z kościoła parafialnego p.w. św. Jana Chrzciciela w Żabowie, 1 ćw. XVIII w.
 2. Badanie płótna w świetle widzialnym
 3. Fragment postaci Chrystusa
 4. Badanie płótna przy użyciu reflektografii w UV
 5. Badanie płótna w kolorowej podczerwieni
 6. Badanie płótna w bliskiej podczerwieni
 7. Fragment płótna z lokalnymi ubytkami warstwy malarskiej ukazującymi oryginalną zaprawę

8-13 Badanie płótna przy użyciu fluorescencji wzbudzanej UV

14 – 16 Pobieranie próbek do analiz fizykochemicznych

17. Fragment płótna z ubytkami warstwy malarskiej ukazującymi strukturę płótna

18. Badanie struktury płótna

19. Fragment z głową baranka

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
9
9
10
10
11
11
12
12
13
13
14
14
15
15
16
16
17
17
18
18
19
19
 
Pokaż ilość 
 
 Statystyki
 
Kategoria
Ilość obrazów opublikowanych w kategorii: 19
Ilość obrazów nieopublikowanych w kategorii: 0
Kategoria oglądana: 7484 x
Najczęściej oglądane obrazy w tej kategorii
1
1
Szczegóły   3011 x
9
9
Szczegóły   2649 x
2
2
Szczegóły   2628 x
 
Powered by Phoca Gallery
 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Chwarszczany

  Prace remontowe

 • Swobnica