Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Aktualności

aktualnosci"Kocham zabytki". Odznaczeni pracownicy WUOZ Szczecin

Drukuj PDF

gloria artis

"Kocham zabytki. 100-lecie służb konserwatorskich w Polsce" 

Odznaczeni pracownicy WUOZ Szczecin

 

 

  

   23 listopada 2018 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się ceremonia z udziałem prof. Piotra Glińskiego, Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i prof. Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków, Podsekretarz Stanu w MKiDN, podczas której wręczono medale i odznaki osobom, które w sposób szczególny swoją postawą i wieloletnim zaangażowaniem przysłużyły się ochronie i zachowaniu dla przyszłych pokoleń narodowego dziedzictwa kulturowego.

Gala miała na celu uczczenie zasłużonych oraz wzmocnienie pamięci o najważniejszych postaciach tworzących historię polskiej konserwacji. W 2018 roku, oprócz rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, obchodzimy również jubileusz powołania polskich służb konserwatorskich. Dlatego też uroczystości towarzyszyła projekcja filmu oraz wystawa "Wizjonerzy", poświęcone najwybitniejszym ekspertom polskiej konserwacji, takim jak Stanisław Lorentz, Jan Zachwatowicz, Karol Estreicher czy Hanna Pieńkowska, i ich najważniejszym osiągnięciom.

Na gali prof. Piotr Gliński Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prof. Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytów uhonorowali ponad 50 osób, które otrzymały odznaki i medale.

 

Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis otrzymali m.in. pracownicy WUOZ w Szczecinie:

Brązowa Gloria Artis

 • Ewa Olga Kulesza-Szerniewicz

 • Tomasz Wolender

Złota Gloria Artis

 • Ewa Stanecka

Tomasz Wolender - Gloria Artis

 p. Tomasz Wolender - Brązowa Gloria Artis

 

 

Więcej informacji na stronie NID: https://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=3918

 

Programy Ministra 2019 - Ochrona zabytków

Drukuj PDF

MKiDN

 

Programy Ministra 2019 -

Ochrona zabytków

 

ZWKZ informuje, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza nabór w programie "Ochrona zabytków"

 

   Celem programu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne.

 

Szczegóły programu dostępne na stronie MKiDN pod adresem:

 

 http://www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/finansowanie-i-mecenat/programy-ministra/programy-mkidn-2019/ochrona-zabytkow.php

 

 

 

Żniwa w Gosławiu

Drukuj PDF

Żniwa w Gosławiu

 

Koleżanki, Koledzy i Sympatycy

Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków

Zapraszamy na

ŻNIWA w GOSŁAWIU

21 lipca 2018 r. od godziny 14:00

 

Żniwa - plakat

 

    Kiedy to w historycznej, ryglowej zagrodzie nr 66 pana Roberta Szymanowskiego (wpisanej do rejestru zabytków odbędzie się 3 edycja pokazu tradycyjnych żniw połączona z możliwością zapoznania się z rodzimą techniką budowlaną, problematyką konserwatorską w tego typu obiektach charakterystycznych dla Pomorza Zachodniego. Będzie można wziąć udział w warsztatach plastyczno-budowlanych dla dzieci i młodzieży, wysłuchać prelekcji oraz degustować tradycyjne potrawy.

Jest to wydarzenie bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych, dające możliwość kontaktu z dziedzictwem materialnym i obrzędowością agrarną naszego regionu. Pozwala jednocześnie dotknąć historycznej materii in situ.

Wydarzenie patronatem objęli także:

Burmistrz Trzebiatowa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ujście Regi Trzebiatowska Organizacja Turystyczna.

Maria Witek

prezes SKZ Szczecin.

 

Konkurs "Zabytki z Kulturą"

Drukuj PDF

Konkurs "Zabytki z Kulturą"

 

Szanowni Państwo,

Przez całe wakacje od 2 lipca do 31 sierpnia 2018 r. na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa zabytek.pl i na kanale TVP Kultura będzie trwał konkurs "Zabytki z Kulturą".

Żeby wziąć udział w konkursie, należy zarejestrować się w serwisie i za jego pomocą stworzyć propozycję wycieczki szlakiem zabytków, znajdujących się na portalu.

Zgłaszane wycieczki będą oceniane pod kątem zarówno atrakcyjności, konceptu, jak i wkładu własnego np. przygotowanie fotografii czy ciekawych opisów zabytków wpisanych do rejestru zabytków. Dla laureatów  konkursu "Zabytki z Kulturą" przewidziano atrakcyjne nagrody kamery GoPro oraz kamery Cube. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi we wrześniu 2018 r.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie nid.pl oraz zabytek.pl

 Rozstrzygniecie konkursu nastąpi we wrześniu 2018 r.

Spot:  https://youtu.be/2OiOSWvYqe8

 

konkurszabytki

 

Zabytek Zadbany 2018

Drukuj PDF

Zabytek Zadbany 2018

 

zabzad2018

 


Strona 2 z 8
 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Chwarszczany

  Prace remontowe

 • Swobnica