Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Aktualności

aktualnosciKonkurs ofert na planowane w 2015 roku prace konserwatorskie

Drukuj PDF

Konkurs ofert na udzielenie dotacji ZWKZ na planowane w 2015 roku prace konserwatorskie

Trwa nabór wniosków do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie w konkursie o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, planowane do przeprowadzenia w 2015r.

 Szczegółowe informacje dostępne są na stronie BIP WUOZ:

http://www.wkz.bip.alfatv.pl/strony/269.dhtml

 

 

Remont wieży kościelnej w Sławęcinie.

Drukuj PDF

Z końcem roku 2014 zakończony został remont konserwatorski drewnianej wieży przy kościele filialnym p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej w Sławęcinie. Wieża wybudowana została w XVII w. przy kamiennej salowej świątyni z 1520 r., jako wolnostojąca konstrukcja szkieletowa drewniana szalowana deskami z dachem namiotowym, dla umieszczenia w niej dwóch dzwonów. Wewnątrz wieży znajduje się obecnie dzwon z 1568 r. pochodzący ze stargardzkiej ludwisarni Josta van Viestena, drugi nie zachował się. Wieża i kościół są zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego.

Wieża uszkodzona w czasie wojny stopniowo ulegała dalszej degradacji i przechyleniu, zagrażając upadkiem - zaprzestano używania dzwonu. Konieczne były ratunkowe prace budowlano-konserwatorskie, wymagające specjalistycznych rozwiązań technicznych. Obecnie, po zakończeniu robót, wieża może być ponownie bezpiecznie użytkowana.

Zakres prac renowacyjnych dotyczył ustabilizowania konstrukcji, wykonania nowego fundamentu, naprawy konstrukcji ścian i stropów, więźby dachowej oraz wykonania pokrycia dachowego i oszalowania deskowego oraz posadzki i otoczenia. Środki finansowe na realizację zadania zostały pozyskane z budżetów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i uzupełnione wkładem własnym mieszkańców.Realizację drugiego, końcowego etapu remontu, umożliwiły fundusze Niemieckiego Rządu Federalnego na Kulturę i Media, pozyskane przez Niemiecko-Polską Fundację Ochrony Zabytków Kultury.

Inwestorem była Parafia Rzymskokatolicka w Piaseczniku, której towarzyszyło zaangażowanie przedstawicieli Sławęcińskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych z koordynatorem panem Józefem Leśniańskim, i pomoc pracowników Biura Dokumentacji Zabytków.

Aleksandra Hamberg-Federowicz

 

Sławęcin

sławęcin

sławęcin 2

sławęcin 3

sławęcin 4

sławęcin 5

sławęcin 7

sławęcin 8

 

Zabytek Zadbany 2015

Drukuj PDF

Rusza kolejna edycja konkursu Zabytek Zadbany - ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Za jego realizację odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa.Konkurs Zabytek Zadbany adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

Jego cel to promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów ich właściwego utrzymania i zagospodarowania. Ważnym aspektem edukacyjnym konkursu jest popularyzacja zasad prawidłowego użytkowania obiektów zabytkowych oraz wiedzy o właściwym prowadzeniu prac konserwatorskich. Dzięki temu konkursowi pokazujemy społeczeństwu właściwie wzorce postępowania. O zabytki, o nasze najcenniejsze dziedzictwo naprawdę warto dbać, by zachować je dla przyszłych pokoleń - mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.Konkurs jest realizowany w następujących kategoriach:

a. Utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu.
b. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe).
c. Adaptacja obiektów zabytkowych.
d. Kategoria specjalna: architektura i konstrukcje drewniane.
e. Kategoria specjalna: architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki.

Szczegóły na stronie Rusza kolejna edycja konkursu Zabytek Zadbany - ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Za jego realizację odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Konkurs Zabytek Zadbany adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego cel to promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów ich właściwego utrzymania i zagospodarowania. Ważnym aspektem edukacyjnym konkursu jest popularyzacja zasad prawidłowego użytkowania obiektów zabytkowych oraz wiedzy o właściwym prowadzeniu prac konserwatorskich.

Dzięki temu konkursowi pokazujemy społeczeństwu właściwie wzorce postępowania. O zabytki, o nasze najcenniejsze dziedzictwo naprawdę warto dbać, by zachować je dla przyszłych pokoleń - mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Konkurs jest realizowany w następujących kategoriach:

a. Utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu.
b. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe).
c. Adaptacja obiektów zabytkowych.
d. Kategoria specjalna: architektura i konstrukcje drewniane.
e. Kategoria specjalna: architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki.

Szczegóły na stronie  http://www.nid.pl

 Termin przesyłania zgłoszeń upływa 5 lutego 2015 r.

Sekretariat konkursu i nadsyłanie zgłoszeń:

Narodowy Instytut Dziedzictwa
Oddział Terenowy Olsztyn
ul. 11 Listopada 4
10-104 Olsztyn
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Nowe programy MKiDN na rok 2015

Drukuj PDF

Nowe programy MKiDN na rok 2015

 

Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie informuję, iż Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nowe programy na rok 2015r.

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie MKiDN:

http://www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/finanse/programy-ministra/programy-mkidn-2015.php

 

 

 

Uroczyste odsłonięcie tablicy "Zabytek Zadbany 2014"

Drukuj PDF

Uroczyste odsłonięcie tablicy "Zabytek Zadbany 2014"


 W dniu 11 sierpnia b.r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej potwierdzającej nadanie gmachowi Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie (dawna siedziba Rejencji Szczecińskiej) tytułu laureata ogólnopolskiego konkursu pn. "Zabytek Zadbany 2014", zorganizowanego przez Generalnego Konserwatora Zabytków. W uroczystości udział wzięli Wojewoda Zachodniopomorski Marek Tałasiewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Ewa Stanecka oraz Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie Małgorzata Gwiazdowska. 
 Tytuł "zabytku zadbanego" stanowi najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez specjalistów z branży konserwatorskiej w Polsce. Wspólny sukces szczecińskich władz rządowych, samorządowych i służb konserwatorskich został doceniony przez konkursowe jury, które doceniło kompletne prace konserwatorskie, pozwalające podkreślić i wydobyć historyczne elementy wystroju oraz przywrócić budowli pełne walory artystyczne i historyczne. Zauważona została także promocja obiektu jako cennego zabytku i udostępnienie gmachu administracyjnego turystom.

 

Zabytek zadbany 2014

Ewa Stanecka, Małgorzata Gwiazdowska, Maraek Tałasiewicz, Olgierd Geblewicz

Ewa Stanecka, Małgorzata Gwiazdowska, Maraek Tałasiewicz, Olgierd Geblewicz

Makieta ZUW

 

 

 

 


Strona 7 z 8
 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Chwarszczany

  Prace remontowe

 • Swobnica