Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Aktualności

 aktualnosci

 Konferencja Utracone Zabytki Sakralne Powiatu Polickiego

Drukuj PDF

Konferencja Utracone Zabytki Sakralne Powiatu Polickiego

Dzisiaj w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie przy ul. Małopolskiej 47, odbyła się konferencja prasowa poświęcona zakończeniu prac w ramach projektu pn. Poprawa bezpieczeństwa zabytków sakralnych w powiecie polickim. W konferencji udział wzięli Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Piotr Ostrowski, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie oraz przedstawiciele polickich gmin, które wsparły projekt.

150309zabytki2

W listopadzie i grudniu 2014 roku z inicjatywy Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej policji w Szczecinie zrealizowano program Poprawa bezpieczeństwa zabytków sakralnych w powiecie polickim. Projekt realizowany był przy udziale dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Policach, na których rejonie prowadzono program, strażaków z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Policach oraz proboszczów miejscowych parafii.

W trakcie trwania programu rejestracji zabytków sakralnych w powiecie polickim wykonano łącznie 1281 fotografii. Ewidencją fotograficzną objęto zabytkowe wyposażenie kościołów stanowiące elementy stałe wyposażenia np. witraże, polichromie, detale architektoniczny, oraz elementy ruchome jak rzeźby, obrazy, ambony, ołtarze itp. Oprócz zabytków dokumentowano również przedmioty współczesne - paramenta kościelne o cechach zabytków, wskazane przez proboszcza na wypadek kradzieży. Wykonana dokumentacja fotograficzna została przekazana do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Diecezjalnego Konserwatora Zabytków w Szczecinie oraz do zasobów komórki koordynującej przestępczość przeciwko zabytkom w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Zgodnie z założeniami programu funkcjonariusz straży pożarnej Powiatowej Straży Pożarnej w Policach wykonywał kontrolę kościoła w kwestiach zabezpieczenia przeciwpożarowego. Po zakończeniu prac terenowych w ramach realizacji projektu:

Poprawa bezpieczeństwa zabytków sakralnych w powiecie polickim, stwierdzono braki zabytków ruchomych dla całego powiatu polickiego wynoszące 27 obiektów (w tym dwa zabytki rejestrowe), które zebrano w formie książki asp. szt. Marka Łuczaka pt. "Utracone zabytki sakralne powiatu polickiego". Druk książki wsparły finansowo 4 gminy pow. polickiego.

Publikację wydano w wersji książkowej w ilości 300 egzemplarzy i trafi ona do wszystkich policjantów w KPP Police, osób zajmujących się ochroną zabytków oraz proboszczów parafii powiatu polickiego. Dodatkowo publikacja która będzie również udostępniona w formie elektronicznej na stronie KWP w Szczecinie.

 

Publikacja do pobrania (PDF) tu: http://www.szczecin.kwp.gov.pl/images/stories/do_pobrania/pdf/luczak_zab_police.pdf

 

 

Konkurs ofert na planowane w 2015 roku prace konserwatorskie

Drukuj PDF

Konkurs ofert na udzielenie dotacji ZWKZ na planowane w 2015 roku prace konserwatorskie

Trwa nabór wniosków do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie w konkursie o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, planowane do przeprowadzenia w 2015r.

 Szczegółowe informacje dostępne są na stronie BIP WUOZ:

http://www.wkz.bip.alfatv.pl/strony/269.dhtml

 

 

Remont wieży kościelnej w Sławęcinie.

Drukuj PDF

Z końcem roku 2014 zakończony został remont konserwatorski drewnianej wieży przy kościele filialnym p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej w Sławęcinie. Wieża wybudowana została w XVII w. przy kamiennej salowej świątyni z 1520 r., jako wolnostojąca konstrukcja szkieletowa drewniana szalowana deskami z dachem namiotowym, dla umieszczenia w niej dwóch dzwonów. Wewnątrz wieży znajduje się obecnie dzwon z 1568 r. pochodzący ze stargardzkiej ludwisarni Josta van Viestena, drugi nie zachował się. Wieża i kościół są zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego.

Wieża uszkodzona w czasie wojny stopniowo ulegała dalszej degradacji i przechyleniu, zagrażając upadkiem - zaprzestano używania dzwonu. Konieczne były ratunkowe prace budowlano-konserwatorskie, wymagające specjalistycznych rozwiązań technicznych. Obecnie, po zakończeniu robót, wieża może być ponownie bezpiecznie użytkowana.

Zakres prac renowacyjnych dotyczył ustabilizowania konstrukcji, wykonania nowego fundamentu, naprawy konstrukcji ścian i stropów, więźby dachowej oraz wykonania pokrycia dachowego i oszalowania deskowego oraz posadzki i otoczenia. Środki finansowe na realizację zadania zostały pozyskane z budżetów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i uzupełnione wkładem własnym mieszkańców.Realizację drugiego, końcowego etapu remontu, umożliwiły fundusze Niemieckiego Rządu Federalnego na Kulturę i Media, pozyskane przez Niemiecko-Polską Fundację Ochrony Zabytków Kultury.

Inwestorem była Parafia Rzymskokatolicka w Piaseczniku, której towarzyszyło zaangażowanie przedstawicieli Sławęcińskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych z koordynatorem panem Józefem Leśniańskim, i pomoc pracowników Biura Dokumentacji Zabytków.

Aleksandra Hamberg-Federowicz

 

Sławęcin

sławęcin

sławęcin 2

sławęcin 3

sławęcin 4

sławęcin 5

sławęcin 7

sławęcin 8

 

Zabytek Zadbany 2015

Drukuj PDF

Rusza kolejna edycja konkursu Zabytek Zadbany - ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Za jego realizację odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa.Konkurs Zabytek Zadbany adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

Jego cel to promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów ich właściwego utrzymania i zagospodarowania. Ważnym aspektem edukacyjnym konkursu jest popularyzacja zasad prawidłowego użytkowania obiektów zabytkowych oraz wiedzy o właściwym prowadzeniu prac konserwatorskich. Dzięki temu konkursowi pokazujemy społeczeństwu właściwie wzorce postępowania. O zabytki, o nasze najcenniejsze dziedzictwo naprawdę warto dbać, by zachować je dla przyszłych pokoleń - mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.Konkurs jest realizowany w następujących kategoriach:

a. Utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu.
b. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe).
c. Adaptacja obiektów zabytkowych.
d. Kategoria specjalna: architektura i konstrukcje drewniane.
e. Kategoria specjalna: architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki.

Szczegóły na stronie Rusza kolejna edycja konkursu Zabytek Zadbany - ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Za jego realizację odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Konkurs Zabytek Zadbany adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego cel to promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów ich właściwego utrzymania i zagospodarowania. Ważnym aspektem edukacyjnym konkursu jest popularyzacja zasad prawidłowego użytkowania obiektów zabytkowych oraz wiedzy o właściwym prowadzeniu prac konserwatorskich.

Dzięki temu konkursowi pokazujemy społeczeństwu właściwie wzorce postępowania. O zabytki, o nasze najcenniejsze dziedzictwo naprawdę warto dbać, by zachować je dla przyszłych pokoleń - mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Konkurs jest realizowany w następujących kategoriach:

a. Utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu.
b. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe).
c. Adaptacja obiektów zabytkowych.
d. Kategoria specjalna: architektura i konstrukcje drewniane.
e. Kategoria specjalna: architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki.

Szczegóły na stronie  http://www.nid.pl

 Termin przesyłania zgłoszeń upływa 5 lutego 2015 r.

Sekretariat konkursu i nadsyłanie zgłoszeń:

Narodowy Instytut Dziedzictwa
Oddział Terenowy Olsztyn
ul. 11 Listopada 4
10-104 Olsztyn
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Nowe programy MKiDN na rok 2015

Drukuj PDF

Nowe programy MKiDN na rok 2015

 

Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie informuję, iż Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nowe programy na rok 2015r.

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie MKiDN:

http://www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/finanse/programy-ministra/programy-mkidn-2015.php

 

 

 

Uroczyste odsłonięcie tablicy "Zabytek Zadbany 2014"

Drukuj PDF

Uroczyste odsłonięcie tablicy "Zabytek Zadbany 2014"


 W dniu 11 sierpnia b.r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej potwierdzającej nadanie gmachowi Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie (dawna siedziba Rejencji Szczecińskiej) tytułu laureata ogólnopolskiego konkursu pn. "Zabytek Zadbany 2014", zorganizowanego przez Generalnego Konserwatora Zabytków. W uroczystości udział wzięli Wojewoda Zachodniopomorski Marek Tałasiewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Ewa Stanecka oraz Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie Małgorzata Gwiazdowska. 
 Tytuł "zabytku zadbanego" stanowi najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez specjalistów z branży konserwatorskiej w Polsce. Wspólny sukces szczecińskich władz rządowych, samorządowych i służb konserwatorskich został doceniony przez konkursowe jury, które doceniło kompletne prace konserwatorskie, pozwalające podkreślić i wydobyć historyczne elementy wystroju oraz przywrócić budowli pełne walory artystyczne i historyczne. Zauważona została także promocja obiektu jako cennego zabytku i udostępnienie gmachu administracyjnego turystom.

 

Zabytek zadbany 2014

Ewa Stanecka, Małgorzata Gwiazdowska, Maraek Tałasiewicz, Olgierd Geblewicz

Ewa Stanecka, Małgorzata Gwiazdowska, Maraek Tałasiewicz, Olgierd Geblewicz

Makieta ZUW

 

 

 

 


Strona 10 z 12
 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Chwarszczany

  Prace remontowe

 • Swobnica