Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Aktualności

 aktualnosci

 Seminarium

Drukuj PDF

Z inicjatywy Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w dniu 23 kwietnia 2015 r. odbyło się seminarium n.t.: "Problematyka ochrony architektury modernistycznej", połączone z promocją ostatniego tomu wydawnictwa "Zachodniopomorskie Wiadomości Konserwatorskie" przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie.

SKZ Kingspan 1

            Wykład o powojennej modernistycznej architekturze Szczecina wygłosił dr inż.arch. Wojciech Bal z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Pani Ewa Stanecka omówiła problemy konserwatorskie dotyczące architektury modernistycznej z okresu międzywojennego z terenu województwa zachodniopomorskiego, zwracając uwagę na potrzebę szerokiej edukacji i promocji wartościowych obiektów historii najnowszej, by uzyskać społeczną akceptację dla działań ochronnych.

SKZ Kingspan 4

W trakcie spotkania przedstawiciele firmy Kingspan Insulation zaprezentowali materiały termoizolacyjne, które ze względu na swoje właściwości stosowane mogą być w budynkach zabytkowych oraz przedstawili przykłady zrealizowanych inwestycji.

            Na zakończenie Pani Ewa Stanecka zaprezentowała tematykę artykułów znajdujących się w najnowszym tomie "Zachodniopomorskich Wiadomości Konserwatorskich" R.VI/2012-2013, poświęconym zagadnieniom związanym z architekturą, budownictwem i sztuką doby modernizmu. Wszyscy uczestnicy spotkania - konserwatorzy, historycy sztuki, architekci, pracownicy naukowi uczelni szczecińskich - mogli otrzymać bezpłatne egzemplarze tej publikacji.

AHF

SKZ Kingspan 10

 

Zachodniopomorskie zabytki wyróżnione

Drukuj PDF

Miejskie mury obronne w Trzcińsku-Zdroju oraz kościół św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu zdobyły wyróżnienia w konkursie

"Zabytek Zadbany 2015".Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków.

Do tegorocznego zgłoszonych było 70 obiektów z wszystkich województw. Jury wyłoniło z nich 20, w tym dwa z zachodniopomorskiego: mury obronne w Trzcińsku -Zdroju (w kategorii: Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu) oraz kolegiatę w Myśliborzu (Utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu).

Ogłoszenie wyników odbyło się podczas uroczystej gali obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Ewa Stanecka

 

 

Odeszła Zofia Krzymuska-Fafius

Drukuj PDF

Zofia Krzymuska - Fafius - Gloria Artis

Nekrolog Zofia Krzymuska - Fafius

 

 

 

Poświęcenie odrestaurowanej wieży kościelnej w Sławęcinie

Drukuj PDF

Zaproszenie na poświęcenie odrestaurowanej zabytkowej wieży kościelnej w Sławęcinie

 

Parafia Rzymskokatolicka w Piaseczniku, Sławęcińskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych i mieszkańcy Sławęcina

mają zaszczyt zaprosić

na poświęcenie odrestaurowanej zabytkowej wieży kościelnej w Sławęcinie

które odbędzie się w Sławęcinie w dniu 11.04.2015r o godz. 10

 

 

Wieża wybudowana została w XVII w. przy kamiennej salowej świątyni z 1520 r., jako wolnostojąca konstrukcja szkieletowa drewniana szalowana deskami z dachem namiotowym, dla umieszczenia w niej dwóch dzwonów. Wewnątrz wieży znajduje się obecnie dzwon z 1568r. pochodzący ze stargardzkiej ludwisarni Josta van Viestena, drugi nie zachował się. Wieża i kościół są zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego.

Wieża uszkodzona w czasie wojny stopniowo ulegała dalszej degradacji i przechyleniu, zagrażając upadkiem - zaprzestano używania dzwonu. Konieczne były ratunkowe prace budowlano-konserwatorskie, wymagające specjalistycznych rozwiązań technicznych. Obecnie, po zakończeniu robót, wieża może być ponownie bezpiecznie użytkowana.

Więcej…
 

Prezydent Odsłonił tablicę na Pomniku Historii w Stargardzie Szczecińskim

Drukuj PDF
Kolegiata Najświętszej Marii Panny w Stargardzie i zespół średniowiecznych murów obronnych otrzymały tytuł "Pomnika Historii".
Decyzję w tej sprawie podjął prezydent RP Bronisław Komorowski. Miasto o tytuł walczyło trzy lata. Wniosek w tej sprawie został wysłany - za pośrednictwem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

DSC 4306

 

DSC 4310

 

DSC 4327

 

DSC 4329

 

DSC 4333

 

DSC 4336

 

DSC 4321

 

Zabytek Zadbany 2015 - Nominacje

Drukuj PDF

Konkurs Zabytek Zadbany 2015 - nominowane obiekty woj. Zachodniopomorskie

 

1. Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Myśliborzu, (Parafia Rzymskokatolicka Świętego Jana Chrzciciela w Myśliborzu)

Gotycki kościół kolegiacki w Myśliborzu powstał na przełomie XIV i XV wieku na fundamentach poprzedniej świątyni. Gotycka bryła była wielokrotnie przekształcana (m.in. po 1550 i 1685 roku), restauracje i zmiany wyposażenia przeprowadzono w wieku XIX i na początku XX.

Myślibórz

 

 

2. Miejskie mury obronne w Trzcińsku-Zdroju, woj. zachodniopomorskie (Miasto i Gmina Trzcińsko-Zdrój)

Kamienne mury obronne, zachowane na całym obwodzie miasta, powstały w wieku XIV. Z następnego stulecia pochodzą dwie ceglane bramy - Myśliborska i Chojeńska. Zachowała się także Baszta Prochowa oraz szereg półbaszt łupinowych półkolistych i prostokątnych. Otaczające niegdyś całość wał ziemny i fosa zostały zniesione w wieku XIX.

trzcińsko mur

 


Strona 9 z 12
 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Chwarszczany

  Prace remontowe

 • Swobnica