Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Aktualności

 aktualnosci

 Uroczyste otwarcie wystawy rękopisu Konstytucji 3 Maja

Drukuj PDF

Uroczyste otwarcie wystawy oryginalnego rękopisu Konstytucji 3 Maja w ZUW

 

DSC 0666

 

Więcej…
 

226 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Drukuj PDF

IMG1

IMG2

 

ZKP w Szczecinku z tytułem "Zabytek Zadbany 2017"

Drukuj PDF

 "Zabytek Zadbany 2017"

Skrzydło Zamku Książęcego, zaadaptowane na Centrum Konferencyjne Zamek w Szczecinku, zostało laureatem tegorocznego konkursu Zabytek Zadbany 2017!

 zkp po renowacji

ZKP w Szczecinku po renowacji

 

   Aż 94 obiekty z 15 województw zakwalifikowały się do konkursu Zabytek Zadbany 2017. Z zachodniopomorskiego w tym roku zakwalifikował się tylko jeden - w kategorii "Adaptacja obiektów zabytkowych" odrestaurowane skrzydło Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany 2017" odbyło się 19 kwietnia br. podczas uroczystej gali obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Miastem Bydgoszcz. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środowiska konserwatorskie, specjaliści od ochrony zabytków, przedstawiciele środowisk naukowych i opiniotwórczych, osoby zasłużone kulturze i ochronie zabytków.

zkp przed

 ZKP w Szczecinku przed renowacją

 

   W kategorii "Adaptacja obiektów zabytkowych" nagrodę otrzymało skrzydło Zamku Książęcego w Szczecinku, obecnie Centrum Konferencyjne ZAMEK w Szczecinku.
Nagrodę przyznano za wzorową adaptację przeprowadzoną z zachowaniem wartości historycznej budowli oraz maksymalnym poszanowaniem substancji zabytkowej. Prace wykonane w oparciu o staranne badania konserwatorskie wyeksponowały poszczególne fazy rozwoju obiektu. Nowa funkcja użytkowa została harmonijnie wpisana w istniejący obiekt historyczny.

Skrzydło południowe Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku zostało wzniesione na przełomie lat 20. i 30. XIV wieku. Funkcję obronną pełniło do początków XVII wieku, kiedy to nadano mu charakter rezydencjonalny. Współcześnie obiekt adaptowano na centrum szkoleniowo-konferencyjne. Restaurację południowego skrzydła Zamku w Szczecinku rozpoczęto w 2011 r. Dzięki zakończonym w 2013 r. pracom Centrum Konferencyjne Zamek zyskało nowe funkcje. Można w nim organizować konferencje na 150 osób, jest restauracja, pub, galeria sztuki, a także komnata białej damy.

 

 

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2017

Drukuj PDF

82px-obiekt zabytkowy znak.svg

 

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2017

 

 

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków przypada 18 kwietnia i obchodzony jest w większości krajów świata od 1983 roku. Ustanowiony został przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS.

 

Współorganizatorem obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

"Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to doskonała okazja do uhonorowania tych, którzy wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi. To wielkie święto wszystkich konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów i innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków a także wszystkich właścicieli i zarządców obiektów zabytkowych. W ten dzień możemy również zaprezentować dobra kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego" - mówi prof. Małgorzata Rozbicka Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

zabytek zadbany 1

 

Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przybliżenie mieszkańcom wagi problematyki dziedzictwa kulturowego. W Polsce celem obchodów jest prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w kraju. Elementem Dnia Ochrony Zabytków w Polsce jest nagrodzenie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do ochrony zabytków z różnych dziedzin.

Główne obchody Dnia Zabytków odbywają się w Krakowie, Toruniu, Warszawie i innych obiektach z Listy Unesco. Małe, kameralne uroczystości odbywają się w kilkudziesięciu mniejszych ośrodkach, poczuwających się do troski o zachowanie zabytków.

W ramach obchodów tego święta Generalny Konserwator Zabytków przyznaje nagrody w konkursie "Zabytek zadbany". Maksymalnie cztery równorzędne nagrody mogą są przyznawane w czterech następujących kategoriach:

 1. Zabytki sakralne
 2. Zabytki architektury i budownictwa mieszkalnego oraz użyteczności publicznej
 3. Zabytki dziedzictwa przemysłowego
 4. Zabytki architektury obronnej

zabytek zadbany 2

"Zabytek Zadbany 2014r. - ZUW w Szczecinie"

 

CYKL SPOTKAŃ: PRZYCHODZIMY, ODCHODZIMY ...

Drukuj PDF

SDRP logo emailstara rzeznia logo email

 

Z A P R O S Z E N I E

 

CYKL SPOTKAŃ: PRZYCHODZIMY, ODCHODZIMY ...

GOŚĆ SPOTKANIA: EWA STANECKA

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej "Pomorze Zachodnie" i Centrum Kultury Europejskiej "Stara Rzeźnia" zapraszają na kolejne, otwarte spotkanie z cyklu "Przychodzimy, odchodzimy ...". Gościem spotkania będzie Ewa Stanecka - Wojewódzki Konserwator Zabytków.  Z wykształcenia historyk sztuki, obrońca przeszłości tej dawnej i tej, która się nią staje.

Rozsiane po całym województwie budowle, konstrukcje i przedmioty z przeszłości to jedno z charakterystycznych części Pomorza Zachodniego. Przetrwały zawieruchę wieków, wojny i najazdy. Czy umieliśmy i umiemy to uszanować? Jak wyeksponować historię we współczesnym świecie? Co może konserwator zabytków? - to niektóre z pytań, na które spróbujemy wspólnie z naszym gościem odpowiedzieć.

 

Zapraszamy 11 kwietnia (wtorek) o godz. 18.00 do Starej Rzeźni, Łasztownia (wstęp wolny).

   


Strona 4 z 11
 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Chwarszczany

  Prace remontowe

 • Swobnica