Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Gosław

Drukuj PDF

Gosław, gm. Trzebiatów, pow. gryficki - Właściciele zabytkowej zagrody chłopskiej zapraszają na wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym. Do dyspozycji gości są 2 pokoje, łazienka, możliwość korzystania z kuchni oraz z całego obszernego obejścia, w którym można wypocząć wśród zieleni, z dala od miejskiego zgiełku. Tel. (091) 3861809

 

Gosław 66 - zagroda chłopska nr 25
wpisana do rejestru zabytków pod nr 1344 decyzją z dnia 7 sierpnia 1997 r. nr DZ-4200/18/O/97

GOSŁAW - miejscowość położona przy drodze Trzebiatów - Kołobrzeg (10 km do Trzebiatowa, 16 km do Kołobrzegu), w niedużej odległości od morza (11 km do najbliższej nadmorskiej miejscowości).

Wieś o średniowiecznym rodowodzie. Dokumenty potwierdzające istnienie parafii pochodzą z 1291 r. Kościół wzniesiony w XIII w. z granitowej kostki (zachowane są piękne granitowe portale), z masywną kamienno - ceglana wieżą z XIV/XV w.


Zagroda ryglowa nr 25 zbudowana w poł. XIX w. posiada formę charakterystyczną dla dużych gospodarstw kmiecych pasa nadmorskiego, z budynkiem bramnym (stodolnym) zamykającym podwórze od strony ulicy.

Chałupa (budynek mieszkalny) stoi w głębi siedliska. Budynek mieszkalny parterowy z wysokim dachem naczółkowym mieści obszerną kuchnię z oryginalnym piecem kaflowym i kilka pokoi wyposażonych w stare meble i sprzęty, tworzące niepowtarzalny klimat.


Właściciele zabytkowego obiektu zapraszają na wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym. Do dyspozycji gości są 2 pokoje, łazienka, możliwość korzystania z kuchni oraz z całego obszernego obejścia, w którym można wypocząć wśród zieleni, z dala od miejskiego zgiełku. Tel. (091) 3861809


tekst - E. Kulesza - Szerniewicz

 
 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Chwarszczany

  Prace remontowe

 • Swobnica