Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Europejskie Dni Dziedzictwa - Zachodniopomorskie 2015 r.

Drukuj PDF

Europejskie Dni Dziedzictwa - Zachodniopomorskie 2015 r. Inauguracja w Cedyni.

W sobotę 5 września 2015 r. w Cedyni uroczyście zainaugurowane zostały w województwie Europejskie Dni Dziedzictwa. Na terenie województwa zachodniopomorskiego wydarzenia EDD odbywać się będą w tym roku pod hasłem "Dziedzictwo utracone - dziedzictwo ocalone", ze szczególnym uwzględnieniem tradycji wojskowych i patriotycznych.

W czasie uroczystości, w obecności m.in. Pani Konserwator Ewy Staneckiej, Pani Burmistrz Gabrieli Kotowicz i Pani Prezes SKZ o. Szczecin Beaty Makowskiej, wręczone zostały odznaki "Za opiekę nad zabytkami". Odznaki otrzymali: historyk sztuki p. dr Janina Kochanowska oraz p. Czesław Kroczak, opiekun Muzeum w Cedyni. Wyróżniającym się dbałością o zabytkowe obiekty właścicielom wręczono dyplomy uznania Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "Swojskie zabytki".

EDD 2015 Cedynia AHF 18

Gmina Cedynia zaprezentowała swoje dziedzictwo historyczne, kulturowe i przyrodnicze na spotkaniu inauguracyjnym i Jarmarku Cysterskim zorganizowanym wokół Hotelu Klasztor, dawnego klasztoru cysterek, pieczołowicie odbudowanego z ruin przez obecnych właścicieli. Rozstawiono kramy z wydawnictwami regionalnymi, wytworami rzemiosła i przetworami, odbyły się pokazy grup rekonstrukcyjnych. Przewodnik zaprezentował miasto, grodzisko, średniowieczny kamienny kościół, wieżę widokową, dawne piwnice na wino. W Siekierkach grupa gości odwiedziła cmentarz wojskowy oraz Górę Czcibora. W niedalekim Czachowie, w XIII.wiecznym kościele z cennymi średniowiecznymi polichromiami ściennymi, odbył się wieczorny koncert z cyklu "Na gotyckim szlaku".

Europejskie Dni Dziedzictwa stanowią okazję do wzmocnienia tożsamości mieszkańców regionu, wspólnego doświadczenia jego wartości kulturowych, wzrostu wiedzy o lokalnych zabytkach architektury i kultury, w tym tych utraconych i odzyskiwanych.

Oprac. A.Hamberg-Federowicz

 

EDD 2015 Cedynia AHF 90

 

EDD 2015 Cedynia AHF 119

 

EDD 2015 Cedynia AHF 57

 
 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Młyn w Głęboczku

  Prace remontowe

 • Chwarszczany

  Prace remontowe

 • Swobnica